Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Generelt > Drev og propeller

Drev og propeller Spørgsmål vedr. propeller og drev - mekaniske spørgsmål om drev henviser vi til forumet om mekaniske udfordringer

» Online brugere: 207
0 medlemmer og 207 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

Svar
 
Emne værktøjer Visning af emner
  #1  
Gammel 18-03-2012, 08:13
je__ns
Gæst
 
Indlæg: n/a
Hvis du måler bolten, på det stykke uden gevind, kan det være tyndere end, selve gevindet.

Jeg kunne også dårligt forestille mig, at Yamaha ikke bruger bolte med mm gevind, men sagtens at gevindet, er med en finere stigning, end standart.

mvh jens
Reply With Quote
  #2  
Gammel 19-03-2012, 17:18
Fletcher14's Avatar
Fletcher14 Fletcher14 er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Apr 2009
Bopæl: København
Indlæg: 624
Billeder: 108
Opmåling med skydelære

goffy, PROSECCO, LarsH og je__ns: Tak for Jeres super tips her vedrørende dimensioner og snittabs. Sådan et sæt skal jeg helt klart have. Det er jo intet mindre end genialt. Jeg har lånt en skydelære og målt op på bolt-resterne. Det er jo egentlig ret interessant - og meget betryggende, at jeg i princippet kan skære gevindet et trin op, hvis det bliver nødvendigt. Jeg viser her resultatet af målingerne. Jeg har aflæst de 20 rynker til 25,8 mm. Med lidt division, får jeg 1,29 mm per rynke. Det er formentlig tæt på det, LarsH beskriver som M10-fin-gevind.

Jeg har i dag modtaget nye bolte, nye skiver og nye springskiver. De ligner umiddelbart de knækkede, så det lover jo godt. Jeg skal i morgen på tilbuds-indkøb hos det store Carl Ras - og hente det fornødne værktøj af samme styrke som nicolajjetrider's værktøj, der kunne klare udfordringen sidst. Jeg håber alt, hvad håbes kan, for, at det kan lykkes, at dreje den sidste defekte bolt ud - og sat de nye bolte i - og være klar til årets første cruise ved næste solskinsdag.
Attached Images
File Type: jpg 001.jpg (129.6 KB, 7 views)
File Type: jpg 002.jpg (114.8 KB, 4 views)
File Type: jpg 003.jpg (122.3 KB, 4 views)
File Type: jpg 004.jpg (121.8 KB, 7 views)
File Type: jpg 005.jpg (117.2 KB, 5 views)
File Type: jpg 006.jpg (84.0 KB, 5 views)

Sidst redigeret af Fletcher14; 19-03-2012 kl. 17:27.
Reply With Quote
  #3  
Gammel 19-03-2012, 17:52
je__ns
Gæst
 
Indlæg: n/a
Ja det passer fint med et M10 x 1,25 (boltene er nok trukken lidt længere, derfor måler du stigning 1.29)
Her har de den rigtige sniptap, hvis du ikke kan finde den-
http://rtf.dk/basket.php?action=dose...rchTerms=tekst

mvh jens
Reply With Quote
  #4  
Gammel 21-03-2012, 15:39
Fletcher14's Avatar
Fletcher14 Fletcher14 er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Apr 2009
Bopæl: København
Indlæg: 624
Billeder: 108
je__ns: Det lyder da egentlig sandsynligt.

Jeg er nu en glad ejer af en gasbrænder med elektrisk tænding og en stor rørtang fra Harald Nyborg. Jeg kunne ikke umiddelbart finde en snittab i overstørrelse med den rette hældning der. Det kan dog være, at personalet ville kunne finde den. Det er jo heller ikke nødvendigt endnu.

Jeg vil nu forsøge mig med nicolajjegrider's fremgangsmåde. Det er heldigvis sol og lunt vejr her.
Reply With Quote
  #5  
Gammel 21-03-2012, 15:49
je__ns
Gæst
 
Indlæg: n/a
Du skal ikke have snittappen i overstørrelse, bare brug den i standart M10 x 1.25, den skal nok rense alt ir og snavs ud. Så der er plads til fedt, så er den nem at adskille.

mvh jens
Reply With Quote
  #6  
Gammel 21-03-2012, 18:35
Fletcher14's Avatar
Fletcher14 Fletcher14 er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Apr 2009
Bopæl: København
Indlæg: 624
Billeder: 108
Thumbs up Sejlklar

je__ns: Interessant. Jeg bemærkede, at Harald Nyborg havde M10 x 1.75. Jeg tænkte nok, at de 1.75 var forkerte. Jeg har gemt dit tidligere link til den rigtige.

Jeg fik drejet den sidste bolt ud i dag, renset gevind med op og ud skrugning af bolte, smurt og samlet drevet med de nye bolte - og sat ny låsesplit i den nye propel.

Det er derfor en glæde, en glæde, der overgår al forstand, at kunne meddele, at Fletcher'en og dens Yamaha motor nu er sejlklar med nye bolte, ny impeller, ny propel med større stigning og nye sammenklappelige dåseholdere.

Der skal lyde en stor tak for hjælp og tips, der har ført til, at Fletcher'en nu kan nyde atter en sæson med sol, sommer og sejlads.
Reply With Quote
Svar


Indlæg regelment
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er On
Smilies er On
[IMG] kode er On
HTML kode er Off

Forum Jump

» Statistikker
Medlemmer: 128,149
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, Carlo15308
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 03:36.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden