» Online brugere: 145 |
0 medlemmer og 145 gæster |
No Medlemmer online |
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51. |
|
 |

28-08-2011, 09:17
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2008
Bopæl: www.nytdrev.dk
Indlæg: 3,500
|
|
Citér:
Originally Posted by KS1
Bælge osv. Blev skiftet af autoriserer mekaniker, og som jeg lige huske det blev 3 bælge/hamonikaer skiftet!,
Båden ligger også stadig i vandet og tager ikke vand ind, efter den blev tømt 
|
Helt OK. Sørg alligevel for, at fremlæg fakturaer på bælge, montering mv., såfremt forsikringsselskabet vil se det.
__________________
Chi non risica, non rosica
|

28-08-2011, 11:54
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2008
Bopæl: Øst-Sjælland
Indlæg: 1,861
|
|
Lænsehuller godt og skidt!
God beretning om bavaria!
Det med lænsehuller er farligt, her i sommeren var vi på weekend til Sverige, men på vej til sverige havde vi kraftigt sø og båden krængede en del til tider så meget at vores lænsehuller der sidder 25cm over vandlinjen tog vand ind max 10-15 liter på hele turen men det er ret bemærkelses værdigt, tænk hvis turen havde varet 3 timer ekstra.
Jeg har tænkt på om man ku få returventil i de slanger.
God vind ks1 det skal nok gå godt 
__________________
Livsglad vandsportsaktivist
Service værksted og service bil fra kirke hyllinge
www.shipcare.dk - følg os også på facebook
|

28-08-2011, 14:58
|
Amfibiedyr
|
|
Tilmeldelsesdato: Aug 2011
Bopæl: DK
Indlæg: 227
|
|
Citér:
Originally Posted by nicolajjetrider
God beretning om bavaria!
Det med lænsehuller er farligt, her i sommeren var vi på weekend til Sverige, men på vej til sverige havde vi kraftigt sø og båden krængede en del til tider så meget at vores lænsehuller der sidder 25cm over vandlinjen tog vand ind max 10-15 liter på hele turen men det er ret bemærkelses værdigt, tænk hvis turen havde varet 3 timer ekstra.
Jeg har tænkt på om man ku få returventil i de slanger.
God vind ks1 det skal nok gå godt 
|
Jeg har et par advarsels mærkater som siger "husk at lænseventiler skal være lukkede under sejlads". Problemet er bare, at de er ret svære at komme til, og at jeg frygter at jeg glemmer at åbne dem igen, når jeg ankommer til havn, - så de plejer altid at være åbne.
Men ku man lave dem så de er envejs, ville det være dejligt. Især når der bakkes, - for det er der jeg har tendens til at få vådt gulvtæppe :-(
|

20-09-2011, 19:40
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Apr 2009
Bopæl: København
Indlæg: 624
|
|
Hvordan er det gået med din SeaRay? Det var ærgeligt, du ikke kunne komme med os andre ud, at cruise de sidste gange. Det var nogle skønne ture. Jeg håber, at du har fået SeaRay'en klar til en sensommer tur eller to på fjorden. Her en måned efter hændelsen må det være tid til en anmeldelse af Bavaria og hjælpen. Hvor mange søstjerner skal Bavaria have?
|

22-09-2011, 10:10
|
 |
Kaptajn af eget skib
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2008
Bopæl: Roskilde
Indlæg: 391
|
|
Hej Fleetcher14
Tak for tanken....
Og nej, jeg må desværre sige at jeg IKKE sejler endnu
Motoren har ikke været startet endnu, men jeg håber og tror på at den bliver startet i denne uge, selvom jeg endnu ikke har hørt fra mekanikeren, selvom han har lovet flere gange at give lyd fra sig.
Jeg ville rigtig gerne have båden på land, for den bliver noget tilgroet efter at have ligget i vandet, helt stille i mere end 6 uger, så hvis ikke jeg får den startet her inden weekenden, er der så en der kan hjælpe mig med at trække den til slæbestedet i løbet af næste uge?
Er der nogle der har erfaringer med Peter fra J.S. marine?
__________________
Hvorfor kan en mand for mere end 100 år siden opfinde en motor, og her mere end 100 år efter kan jeg ikke en gang skifte et tændrør.....
Båd: Sea Ray
Årgang: 1990
Fod: 20
Motor: Mercruiser fra 1990, 4,3l V6 med 175 HK.
Drev: Alpha One - generation 1
Båd: Cheetah
Årgang: 1991
fod: 19
motor: Johnson 225 HK, udenbordsmotor fra 1991
|

22-09-2011, 20:11
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Apr 2009
Bopæl: København
Indlæg: 624
|
|
Solen skinder, bådene er på vandet, og du står og ser på din SeaRay, der næsten har lidt samme skæbne som den prægtige Bismarch, mens du har fået en mekaniker, der ikke holder sine aftaler - og ikke giver lyd fra sig?
Det minder mig om en bil-mekaniker, min kære lillebror engang havde. Løfte efter løfte blev brudt. Der blev ikke svaret på henvendelser. Det viste sig senere, tilfældigvis, på en motorcykeltur, at mekanikeren var optaget - fordi han brugte bilen privat til transport af kone, børn og vasketøj. Han troede endda, han kunne stikke af fra en motorcykel (GSX-R 1300).
Man må nok konkludere, at mekanikere, der gentagne gange ikke holder aftaler, og ikke engang kan give lyd fra sig, med rette kan tilskrives en eller anden grad af mistillid - og bør fravælges konsekvent.
Sådan en manglende respekt giver i hvert fald ikke ligefrem søstjerner på brystet.
En søstjerneværdig mekaniker tager ejerskab på opgaven, optræder tillidsvækkende, holder dig underrettet om opgavens fremskridt og afleverer den aftalte løsning til den aftalte pris. Og er han lidt nørd også, så tager han også billeder undervejs, så du kan følge med. Den slags skal prises, så de mistillidsvækkende mekanikere falder i baggrunden.
Sidst redigeret af Fletcher14; 22-09-2011 kl. 20:21.
|

22-09-2011, 20:36
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2008
Bopæl: www.nytdrev.dk
Indlæg: 3,500
|
|
Arh, det er måske nok at tage munden lidt for fuld, at mekanikeren skal tage billeder af f.eks. reparationens fremskridt og sende til kunden MEDMINDRE kunden selvfølgelig vil betale for den tid som mekanikeren bruger på at tage billeder, up-loade og sende dem - det tvivler jeg på at kunden vil.
Jeg har haft min første garantisag med en PARSUN 4 HK med langt ben. Kunden afleverede motoren til mig i midten af august med fejlmeldingen "kan ikke starte". Jeg undersøgte motoren og kontaktede min leverandør, som gerne ville have motoren til rep./inspektion. Det viste sig, at en reparation ville tage længere tid pga. restordre på reservedele, så konklusionen blev, at kunden fik en fabriksny motor u/b, og den har vedkommende afhentet i dag.
Jeg påfyldte motor- og gearolie på påhængsmotoren, så kunden populæt sagt blot skal "tilsætte vand" og sejle.
Jeg håber at kunden er tilfreds med den service og behandling jeg har ydet.
__________________
Chi non risica, non rosica
|
 |
Indlæg regelment
|
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg
HTML kode er Off
|
|
|
|
» Statistikker |
Medlemmer: 127,612
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
Velkommen til vores nyeste medlem, BollyKet |
|