Fenderen.dk
 

www.propshop.dk

Gå tilbage   Fenderen.dk > Generelt > Vedligeholdelse/bundmaling/Reparation/Manualer

Vedligeholdelse/bundmaling/Reparation/Manualer Her kan du stille spørgsmål ang vedligeholdelse, forbedringer og reparationer - Du finder også links til manualer og lign.

» Online brugere: 166
0 medlemmer og 166 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

Svar
 
Emne værktøjer Visning af emner
  #1  
Gammel 04-04-2011, 19:19
kylle kylle er offline
Gast
 
Tilmeldelsesdato: Jun 2010
Bopæl: Roskilde
Indlæg: 278
Billeder: 12
Citér:
Originally Posted by goffy Se indlæg
Ikke helt enig Kylle. jeg bruger hard racing mørkeblå og hvis jeg skrubber med børsten på det bliver vandet blåt.
Hmmm. Øv.. Så virker min ide ikke helt og så er min hard Racing slidt op da jeg vaskede den..
__________________
Mvh. Jesper

SeaRay 240 Sundancer årg. 2002.
Mercruiser 6.2 V8 MPI MX, 320 hk.
Bravo 3 Drev, Duo Prop.

Gummibåd med Yamaha Malta 2,5 hk motor.

Tidligere båd:
Campion Chase 580 årg. 2000.
Mercruiser 4.3 V6 205 hk
AlphaOne GenII
Reply With Quote
  #2  
Gammel 05-04-2011, 19:10
s_h_sondrup s_h_sondrup er offline
 
Tilmeldelsesdato: Dec 2010
Bopæl: København S
Indlæg: 9
Hej Alle,

Tak for de gode råd. Jeg vil forsøge det trick med den stive kost. Hvis ikke det smitter af, kan man vel med rimelig sikkerhed antage at det er en hård maling. I det tilfælde maler jeg Trilux på. Hvis malingen smitter af, vil jeg fortsat være i tvivl og nøjes med at give Trilux et udvalgt sted (måske et hjørne på agterspejlet) og observere hvordan den tørrer og hærder.

Hvad sker der i øvrigt hvis man maler en blød bundmaling oven på en hård?

Mvh. Søren
Reply With Quote
  #3  
Gammel 05-04-2011, 21:13
dolphin dolphin er offline
Landkrabbe
 
Tilmeldelsesdato: Oct 2009
Bopæl: _Ringsted
Indlæg: 75
..

du kan os gi den en gang hempels Yacht Primer så er du sikker på der ikke sker noget
til under vandlinien samt forsegling af gammel blød bundmaling
Reply With Quote
  #4  
Gammel 07-04-2011, 17:34
Skibsbyggeren.'s Avatar
Skibsbyggeren. Skibsbyggeren. er offline
Kaptajn af eget skib
 
Tilmeldelsesdato: Dec 2008
Bopæl: Aalborg
Indlæg: 399
Billeder: 11
Citér:
Originally Posted by s_h_sondrup Se indlæg
Hej Alle,

Tak for de gode råd. Jeg vil forsøge det trick med den stive kost. Hvis ikke det smitter af, kan man vel med rimelig sikkerhed antage at det er en hård maling. I det tilfælde maler jeg Trilux på. Hvis malingen smitter af, vil jeg fortsat være i tvivl og nøjes med at give Trilux et udvalgt sted (måske et hjørne på agterspejlet) og observere hvordan den tørrer og hærder.

Hvad sker der i øvrigt hvis man maler en blød bundmaling oven på en hård?

Mvh. Søren
Du kan godt male med en selvpolerende (blød) ovenpå en hård bundmaling, men du kan ikke gå den anden vej...
__________________
"Når faste aksler fungerer for Mærsk, så er det også godt nok til mig !"

Skibsbyggeren.

Albin 25
Albin AD 21 udskiftet til Solé Mini 32

Powles 36 Fly
2 x Ford Sabre C 212, som skrevet står, med faste aksler !
Valliant 250 RIB, 5 HK Mercury.

XPE 4950
Reply With Quote
  #5  
Gammel 07-04-2011, 20:51
s_h_sondrup s_h_sondrup er offline
 
Tilmeldelsesdato: Dec 2010
Bopæl: København S
Indlæg: 9
Aha, så hvis jeg bare maler med en blød, burde jeg være "dækket" :-)
Kunne det være water glide eller VC17?

Tusind tak for hjælpen.

Mvh. Søren
Reply With Quote
  #6  
Gammel 08-04-2011, 06:57
thg thg er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Jul 2009
Bopæl: Roskilde
Indlæg: 704
Syntes mange her blander blød/hård/selvpolerende/tyndfilm lidt meget sammen.
Der findes hovedsageligt 4 forskellige typer bundmaling:

Blød (bruges vist mere eller mindre kun til joller og fiskekuttere mv. og er ikke særlig effektive sammenlignet med de andre typer og kan ikke anbefales)

Hård (bruges til højhastigheds både, men jeg ville hellere anbefale en selvpolerende eller tyndfilmsbundmaling, da det ikke opbygger tykke lag år efter år)

Selvpolerende (Hempel laver kun selvpolerende op til max. 15 knob, International op til max. 30 knob, hvorimod Jotun laver selvpolerende gældende til alle hastigheder! En selvpolerende bliver glat når man sejler, hvilket giver en effektiv beskyttelse imod begroning)

Tyndfilm (som også er en hård - f.eks. International VC17 eller Hempel Water Glide. Giver også en meget glat overflade med rigtig gode egenskaber imod begroning)


Vil generelt set anbefale en selvpolerende eller tyndfilm, da de er mest effektive og samtidig ikke opbygger de tykke lag! Tyndfilms bundmaling er dog generelt en del dyrere end selvpolerende!

Jeg prøver i år Jotun's helt nye selvpolerende: NonStop VK som de selv reklamerer med skulle være dobbelt så god som andre selvpolerende bundmalinger og til det skal siges at deres forgænger til den (Jotun NonStop Low Cu) blev testvinder i en svensk test af bundmalinger, så den er jo nok ikke blevet dårligere! Derudover er det en fordel for mig at Jotun's er en 1-komponent så man ikke skal stå og opblande og måske ikke får ramt 100% det rigtige blandingsforhold! Derudover er den meget rimelig i pris (899,- for 2,5 liter), sammenlignet med tyndfilms bundmalingerne.
Reply With Quote
  #7  
Gammel 12-04-2011, 22:01
JACRYD JACRYD er offline
Amøbe - tæt på vandet
 
Tilmeldelsesdato: Mar 2011
Bopæl: KBH
Indlæg: 19
Ikke 100% enig THG. :-)

Du skriver at du vil anbefale Selvpolerende eller tyndfilm frem for hård, generelt. Jeg mener det vanskeligt at anbefale en type frem for en anden generelt. Jeg er enig med mange af dine pointer, men Hård har fordel af at være meget stærk overfor meknisk slid, eks. ved hyppig optagning/søsætning fra trailer. Yderligere er der mange kap-sejlere der ved hård bundmaling og vådslibning opnår en optimal (glat)overflade til kapsejlads. Nogen har gavn af den ene andre har ikke.

Du har ret i ulempen ved hård type skal slibes inden der kan påføres nyt lag.

Du skriver at selvpolerende bliver glat ved sejlads og derved giver effektiv beskyttelse mod begroning.
Jeg mener ikke man kan sige at den bliver nævneværdigt glattere end da den blev påført. Men den "poleres" af bunden i takt med der sejles, og det er netop denne "polering" der frigiver begroningshæmmer(og bindemiddel) og giver beskyttelsen med begroning - det efter min mening ikke det at bunden er glat, der hæmmer begroning, men derimod de aktive stoffer der er i bundmalingen.
Det korrekt at en glat bund også virker hæmmende på begroning.

Sidst skriver du at det er en fordel med Jotun pga 1-komponent. Hempels bundmalinger er alle stort set også 1-komponente, og lige til at bruge.

Det ikke min hensigt at der skal gå "besserwisser" i den, men mener nogen af dine konklusioner var for "smalle", derfor mit indlæg.

Go klargøring :-)
/Jacob
Reply With Quote
Svar


Indlæg regelment
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er On
Smilies er On
[IMG] kode er On
HTML kode er Off

Forum Jump

» Statistikker
Medlemmer: 127,500
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, Vradoruyna
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 14:01.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden