|
» Online brugere: 233 |
| 0 medlemmer og 233 gæster |
| No Medlemmer online |
| Fleste brugere online var 4,491, 30-08-2025 at 07:45. |
|
 |

23-10-2009, 17:14
|
|
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: Apr 2009
Bopæl: Fredericia
Indlæg: 91
|
|
|
En Volvo bliver normalt ikke slidt op, min. 5000t. bør man forvente men...
Det største problem med lige netop disse volvomotorer er tærring på saltvandsiden. Jeg måtte totalrenovere en af mine netop pga tærring.
intercooleren er saltvandskølet og var problemet i mit tilfælde, for den var gennemtæret, men det opdager man ikke ved normal drift, men når maskinen holder stille er der lidt saltvand i cylindrene. De dage der går inden du starter op igen, der når det at ruste lidt, det virker så som slibepapir, med det resultat at motoren blev slidt op i løbet af ca. en måned.
Et andet problem er oliekøleren ligeledes saltvandskølet, her ryger saltvandet så i olien. Så oliekøleren bør trykprøves engang imellem på ældre motorer.
Vær i øvrigt særlig opmærksom på den maskine der trækker varmtvandsbeholderen, da den tit er udsat for tærring pga af afledning i netop varmebeholder.
|

23-10-2009, 17:37
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2008
Bopæl: www.nytdrev.dk
Indlæg: 3,500
|
|
Citér:
Originally Posted by Searider
En Volvo bliver normalt ikke slidt op, min. 5000t. bør man forvente men...
|
Det er helt og holdent et spørgsmål om:
Service - drift - vedligeholdelse
Volvo Penta lancerede D6 motorer, men desværre med svære kvalitetsproblemer - specielt fremvisningen af motorerne for den norske bådpresse, vil stå krystalklart for Volvo Penta som deres største mareridt i flere år.
__________________
Chi non risica, non rosica
|

23-10-2009, 17:57
|
 |
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: May 2009
Bopæl: Nuuk, Grønland
Indlæg: 103
|
|
Searider og Nytdrev, tak for svarene.
Jeg kan sagtens følge de scenarier i beskriver og mener bestemt at de situationer kan være sandsynlige. Motorene har kørt meget lidt i forhold til at de er fra år 2000.
Hvad kan jeg mere gøre for at få et overblik over et evt. tærringsproblem?
__________________
Bayliner 285, 2003
5.7 Mag Mpi
|

23-10-2009, 19:20
|
|
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Jan 2009
Bopæl: Horsens
Indlæg: 863
|
|
Du skal helt sikkert få lavet en kompressionstest.
|

23-10-2009, 20:13
|
 |
Ægte Fenderen-mand
|
|
Tilmeldelsesdato: Jul 2008
Bopæl: varde
Indlæg: 2,762
|
|
der burde ikke være problemer med et par diesler fra år 2000 heller ikke selv om de måske ikke er passet i hoved og r..
jeg kender flere som har volvo diesler som enda er ældre og det eneste der er passet ved de maskiner er olie/filter skift og resten er efter devisen at de har aldrig slået en forkert prut så hvorfor begynde at skille noget ad.
den ældste volvo diesel vi har her i havnen er 40 år gammel og ud over olie/filter skift så er afgangsrøret på manifold skiftet + dyser. som ejeren gennem 30 år siger. den starter hver gang så derfor har der aldrig været pillet ved den. 
PS. der kan deruden heller ikke fås reservedele til den længere.  en R6 på kun 75 hk ved 1800 rpm
__________________

Finmar 26 Cruiser (halvplaner)
Volvo 3,0GL med SX drev. 1,97:1
max fart 20 knob ved 4200 rpm. prop 15,5X15
sejler gennem de sidste 35 år
|

24-10-2009, 11:51
|
 |
Landkrabbe
|
|
Tilmeldelsesdato: May 2009
Bopæl: Nuuk, Grønland
Indlæg: 103
|
|
Hvilket arbejde ligger der i at lave en komp.test. skal det ikke være ved varm motor og hvor meget skal afmonteres?
Uanset hvad, ved evt. køb skal jeg naturligvis have båden i vandet for at afprøve og sikre mig at motorene går de spec. omdr. og båden skulle gå 30 mil i toppen.
Såfremt de tager de omdr. som volvo foreskriver ligger der så andet kontrol udover mht. motorene?
__________________
Bayliner 285, 2003
5.7 Mag Mpi
|
 |
Indlæg regelment
|
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg
HTML kode er Off
|
|
|
Similar Threads
|
| Emne |
Emne forfatter |
Forum |
Svar |
Sidste indlæg |
|
Finnspeed, Info om deres både?
|
ChristianX |
Spørgsmål til køb og vurdering af båd |
5 |
06-07-2009 22:43 |
|
AIS live info
|
ENN |
Generelle spørgsmål |
2 |
02-02-2009 21:46 |
|
|
» Statistikker |
Medlemmer: 129,104
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
| Velkommen til vores nyeste medlem, LauriWilde |
|