» Online brugere: 251 |
0 medlemmer og 251 gæster |
No Medlemmer online |
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51. |
|
 |

22-05-2009, 15:53
|
|
Hvis den er en Q30 schårenkreutzer kenner jeg til båden
jeg har selv købt en med en ven som forsikringsskadet
.værdien i 100%stand er ca 500-600k ..og de er mega efterspørgt på den tyske market ..nemt at sælge pga denne slagst både er rigtigt hurtigt og har vundet mange rekorder..
er den klinkebygget ? har du flere fotos ??
|

22-05-2009, 16:17
|
 |
Træskibsnostalgiker
|
|
Tilmeldelsesdato: Feb 2009
Bopæl: Bogense
Indlæg: 375
|
|
Hvis man leder efter en klinkbygget skærgårdskrydser, kommer man til at lede evigt. Bådens pris efter renovering tjah 15-25000 ( liebhaveri ), så du skal ikke gøre det for pengenes skyld. Navnet skyldes at, de oprindeligt er bygget til indenskærs sejlads, så det er ikke en havkrydser. Bådens slanke og spinkle hæk og stævn egner sig ikke til hårdt vejr i store bølger. Havde selv en gang en Neptunkrydser, som er lidt større end denne, og skøn at sejle. Hvis du vil sejle i hårdt vejr til en billig pris, så find en folkebåd eller en spidsgatter.
__________________
Hvis man gør det selv-ka' man så klage.
|

22-05-2009, 22:40
|
Amøbe - tæt på vandet
|
|
Tilmeldelsesdato: May 2009
Bopæl: Egå
Indlæg: 14
|
|
Allerførst: Tak for nogle gode input. Jeg er gået væk fra krydseren, da hårdt vejr og store bølger er en reel mulighed. Dog synes jeg stadig det er synd, at så flot en båd skal gå til, men kan ikke se det økonomisk forsvarlige i at betale bådens pris og fragten til Egå. Alene den koster 9000,-. Det er synd for så flot en båd.
Dog har jeg kigget på en anden, da jeg hellere vil ligge mine spareskillinger i en god båd end i fragten. Du nævnte folkebåden, og det er sådan en jeg kigger på. Den er fra 1974, nr 615, 26 fod og har en knækket mast. Prisen er 13.000 og der medfølger en ikke-registreret (tror jeg) bådtrailer, GPS og sejl, men uden motor.
Derudover kiggede jeg også på en Navaltype fra 1964 på 22 fod i lærk på eg med motor og søsat til 25.000. Begge både ser velholdte ud, men jeg ved ikke hvad en ny mast koster. Derudover ser det ud til, at Århus træbådshavn har nogle billige pladser, men det skal jeg ud og se på imorgen. Begynder det at ligne noget?
|

23-05-2009, 06:53
|
 |
Træskibsnostalgiker
|
|
Tilmeldelsesdato: Feb 2009
Bopæl: Bogense
Indlæg: 375
|
|
Begge er dejlige både, og de annoncerede priser kan nok forhandles en del. Folkebåden er jo ret kendt, men husk den kan ikke rebes og kræver en besætning på mindst 2 i blæsevejr, navalen er er nok lettere hvis man sejler single, jeg tror en naval har vundet Sjælland Rundt i sin klasse år tilbage.
__________________
Hvis man gør det selv-ka' man så klage.
|

25-05-2009, 20:51
|
 |
Træskibsnostalgiker
|
|
Tilmeldelsesdato: Feb 2009
Bopæl: Bogense
Indlæg: 375
|
|
Husk at tjekke overbyning og dæk, det er optimalt irriterende, hvis køjer og tøj bli'r vådt i regn eller hårdt vejr.
__________________
Hvis man gør det selv-ka' man så klage.
|

25-05-2009, 21:18
|
 |
VIP medlem :-)
|
|
Tilmeldelsesdato: Jun 2008
Bopæl: Roskilde
Indlæg: 3,844
|
|
Folkebåden - dem er der en del restaurerede af på Fjorden. Lækre krydsere.
Jeg kan virkelige godt li deres aerodynamiske look. I mine øjne et tidsløst design.. Men hvordan den sejler ved jeg intet om. Har kun sejlet de hersens sejlbåde, Banner 22 Racer, LM 28, Banner 32, Bavaria 40 Vision, Hanse 400, Dufour 425 og en Luffe 48.
__________________
Lars T
______________________________
Smid mig en PM hvis du har brug for en hånd med vinterkonserveringen..
|

29-05-2009, 10:10
|
Amøbe - tæt på vandet
|
|
Tilmeldelsesdato: May 2009
Bopæl: Egå
Indlæg: 14
|
|
Nu har jeg brugt de sidste dage på at støvsuge internettet for oplysninger og endda været ude i virkeligheden og se bådene. Fruen er kommet indover, så kravene har ændret sig lidt: Hvor jeg lægger vægt på kvalitet og sejleegenskaber, kigger hun hvor meget plads der er om læ.
Umiddelbart ser det ud til, at træsejlbåde generelt har smallere linier og derfor mindre plads. Derudover er det vel modigt at købe en projektbåd som første køb. Bl.a. derfor er vi gået bort fra rent træ i denne omgang.
La-krydseren ligner en mulighed, da det indvendige træ (krydsfinér) sikkert giver et godt indeklima. Derudover ser den ud til kunne komme udenfor fjordene. Dog er jeg usikker på hvilken klasse den er og hvor meget den kan klare. Men flot er den og det skader jo ikke, at apteringen er af mahogni :-)
Jeg har kigget på dens data inde på udkig.dk, men hvad er jeres mening om den?
|
 |
Indlæg regelment
|
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg
HTML kode er Off
|
|
|
Similar Threads
|
Emne |
Emne forfatter |
Forum |
Svar |
Sidste indlæg |
Smuk træbåd
|
Jomfruane |
Salg af båd |
0 |
09-09-2008 07:14 |
smuk træbåd
|
eoc |
Salg af båd |
12 |
08-09-2008 22:05 |
|
» Statistikker |
Medlemmer: 128,241
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
Velkommen til vores nyeste medlem, EddieBom |
|