|
» Online brugere: 375 |
| 0 medlemmer og 375 gæster |
| No Medlemmer online |
| Fleste brugere online var 4,491, 30-08-2025 at 08:45. |
|
- - Fisk
( http://www.fenderen.dk/forum/showthread.php?t=3455)
| Casper T |
21-08-2011 21:17 |
Fisk
3 Vedhæftelse(r)
Super tur på vandet idag,rørvig og spise frokost min datter på 6år havde fået en fiskestang 79dkr inkl blink hun sad og fiskede fra båden i havnen ,pludselig smed hun det hele og råbte der er fisk,jeg blev nysgerig og så 5-6 store fisk vi fangede en af dem ved dog ikke hvad det for en ,da det også er den første fisk jeg nogensinde har fanget ,men vi har da taget den med hjem...noget bud på hvilken fisk det er ,hun har enten haft fiskefrikadelle på krogen eller nogetbrød
bare sjovt man kan fange sådanne fisk med sådan i lille stang
|
Det er en multe i har fanget, den er vegetar, så det er nok brød den er fanget på.
Lige så god spisefisk som f.eks. ørred.
|
| Casper T |
21-08-2011 21:27 |
så kan den nok godt spises,må tjekke youtube hvad man gør ved den..
|
Rens den for skæl, klip finnerne af, ud med motoren, af med knoppen, fyld dem med fintskåret frisk tomat, porre, gulerød og evt dild, læg et par klatter smør på, pak den i folie og på grillen eller i ovnen med den til den er færdig, ca 20 min. Velbekomme :-)
|
Den er forhåndsvis svær at fange, især på spinnegrej, så din datter kan være ganske stolt. Det er en fantastisk spisefisk.
Den er også god at filetere. fileten smørres med sød cillisauce og drysses med masser af sesam, og 20 min i oven. Spises med tilbehør efter eget valg, velbekomme :)
|
| Horizonblue |
22-08-2011 12:26 |
Vi mangler det kendte stykke musik fra TV-køkkenet her.......:D
|
| Horizonblue |
22-08-2011 16:57 |
Citér:
Originally Posted by MartinN
(Indlæg 34392)
|
Hehe, takker, synes ligesom at den passer godt til tråden her......
|
| Miss Mancini |
22-08-2011 17:12 |
Cool....:):):)
|
| Casper T |
22-08-2011 18:13 |
Ræven har fået den ,mistede appetitten da jeg fik sprættet maven op,kunne godt se på det der kom ud den var vegetar....spagetti smager også fint.bliver nok aldrig fiskerSmokeyfisher
|
| MortenBP |
22-08-2011 22:39 |
Må indrømme, at jeg aldrig helt har forstået konceptet i fisk?
Hvorfor skal de tilberedes med masser af krydderurter, grøntsager mm. for at få dem til at smage godt? Det er da meget lettere at hente et par gode velhængte bøffer af filet eller mørbrad, og så stege dem, evt. suppleret med en frankfurter hvis det er på grillen. Det er der ingen ben i ;-)
Mvh Morten
|
| Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 01:17. |
|
Powered by vBulletin® Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
|
|
» Statistikker |
Medlemmer: 129,236
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
|
| Velkommen til vores nyeste medlem, iclubKap |
|