Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Generelt > Spørgsmål til køb og vurdering af båd

Spørgsmål til køb og vurdering af båd Skal du have gode råd til køb af ny båd, eller blot have din nuværende vurderet, så er det her vi samler alt info.

» Online brugere: 187
0 medlemmer og 187 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

 
 
Emne værktøjer Visning af emner
Prev Previous Post   Next Post Next
  #5  
Gammel 08-01-2009, 22:02
Miss Mancini's Avatar
Miss Mancini Miss Mancini er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Jun 2008
Bopæl: www.nytdrev.dk
Indlæg: 3,500
Billeder: 20
Bådkøb kan være vanskeligt for mange. Faktorer som indenbords- eller udenbordsmotor, kahyt eller bowraider, speedbåd eller daycruiser, diesel eller benzin, drev eller skrueaksel, toilet eller ej, soldæk eller sidde pladser osv., er blot nogle af de ting som en potentiel bådkøber ofte støder på. I en del tilfælde, er bådkøb i kategorien "impulskøb" - typisk førstegangs køb - og først på sæsonen, hvor vejret er godt, sommeren står for døren og solen er fremme. Her er det fristende at købe en båd for at komme ud på bølgen blå.

MEN:

Som det tilfældet med mange andre ting viser det sig i flere tilfælde, at bådens pris faktisk er den mindste udskrivning. Omkostninger forbundet med pladsleje, brændstof, vedligeholdelse og reparationer, er langt dyrere end de fleste tror. Jeg vil dog stadig påpege, at begiver man sig ud som bådkøber, skal man have hænderne skruet nogenlunde på og kunne udføre de mest simple former for reparationer og vedligeholdelse. Skal der først "fremmed" arbejdskraft til at holde båden sejlende, kan det blive nogle dyre sømil.
Falder valget på ældre både - eller både i tvivlsom stand - skal der påregnes reparationer af enhver art både kosmetisk og driftsmæssigt.
En stor del af de både du kan se på div. internetsider - fx dba.dk - er til salg fordi ejeren ikke vil betale den dyre pris, der er forbundet med at have båd sammenlagt med det udbytte han får, når endelig vejret tillader en sejltur.

Tilbage til svaret på dit spørgsmål omkring Galeon og Volvo Penta 3.0 liter.

Båden har jeg stødt på flere gange i salgsannoncer og indretningen - det er en smagssag - virker acceptabel og bør tilfredsstille de fleste bådejere, der kigger på båd i denne størrelse. Fint cockpit med god plads og set med mine øjne, er kahytten fin. Der er god plads til opmagasinering evt. overnatning.
Motoren er den velkendte 3.0´er - nærmere præsentation undlades - sammen med det velkendte SX drev fra Volvo Penta. Drevet er stærkt og leveres bl.a til Volvo Penta "Big Block" V8´ere, hvor drejningsmomentet er skræmmende sammelignet med den mindre 3.0´er. Du behøver næppe være nervøs for at SX drevet knuses indvendigt pga. motorens drejningsmoment. Der er korrekt at flere Volvo Penta SX drev har haft problemer med lakeringen, men hellere det, end et tvivlsomt drev.

Reservedele til Volvo Penta SX drevet skal i de fleste tilfældes købes hos et aut. værksted, da mange af delene er patenterede. Det vil først komme på tale ved et egentlig drevhavari, hvilket du ikke behøver at frygte i nær fremtid, hvis ellers drevet behandles korrekt. Reservedele til motoren kan købes både originalt og uoriginalt i større mængder til priser der er humane, dog undtaget de reservedele, der kun kan købes hos Volvo Penta. Der får du lov at betale.
__________________
Chi non risica, non rosica
Reply With Quote
 

Emne værktøjer
Visning af emner

Indlæg regelment
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er On
Smilies er On
[IMG] kode er On
HTML kode er Off

Forum Jump

Similar Threads
Emne Emne forfatter Forum Svar Sidste indlæg
Live hjælp Miss Mancini Off topic 0 01-11-2009 14:21
Hjælp til køb af ny båd kenner Spørgsmål til køb og vurdering af båd 14 22-07-2009 20:49
køb af båd hjælp speed26 Spørgsmål til køb og vurdering af båd 2 19-01-2009 18:03
hjælp til garanti speed26 Generelle spørgsmål 5 25-11-2008 21:05

» Statistikker
Medlemmer: 127,918
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, Billyemard
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 03:23.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden