Vedligeholdelse/bundmaling/Reparation/ManualerHer kan du stille spørgsmål ang vedligeholdelse, forbedringer og reparationer - Du finder også links til manualer og lign.
Til små huller ville jeg bare bruge epoxy spartel. Det er meget nemmere end glasfiber.
Jeg laver kun glasfiber arbejde hvis det er større rep.
Mht bundmaling. Så er der flere meninger end produkter.
Selv maler jeg ikke båden hvert år. Selvom den ligger i vandet.
Jeg sliber let det hvor den er skadet. Evt efter kranens stropper. Og maler så efter. Men kun på de steder.
Det er min erfaring fra 30 år som bådejer samt fra skibsbranchen. Jeg har endnu ikke haft osmose eller andre gennemtæringer.
Fortsæt du bare med Hempel hvis det er smurt på før. Men søg flere steder da prisen varierer utrolig meget.
Hvis du er fra Sjælland, tror jeg nok Holbæk bådejer er et godt sted.
Bænken foran er eftermonteret med glasfiber. Det gaber og er sluppet en smule fra bunden af båden. Ville du give det et nyt lag glasfiber, eller skal det bare slibes ned og males? Bænken er meget stabil.