Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Generelt > Vinterkonservering

Vinterkonservering Her kan du stille spørgsmål til hvordan du vinterkonserverer din båd - motor, drev, vandtanke, toilet mm.

» Online brugere: 181
0 medlemmer og 181 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

 
 
Emne værktøjer Visning af emner
Prev Previous Post   Next Post Next
  #5  
Gammel 05-09-2012, 19:51
thg thg er offline
Ægte Fenderen-mand
 
Tilmeldelsesdato: Jul 2009
Bopæl: Roskilde
Indlæg: 704
Min MerCruiser 4.3 MPI skal serviceres for 2. gang inden for de kommende mdr.

Første service fik jeg lavet på aut. værksted (jeg lavede dog selv vinterkonserveringen), så jeg har styr på garanti formaliteterne. Kører den også på aut. værksted i år, da de skal undersøge om min motor har et væsentlig højere brændstofforbrug end den skal (på garantien)! Derudover har jeg problemer med at mit olietrykur ofte ikke viser noget når motoren startes (fra kold) og først efter et stykke tid reagerer det - oftest efter ca. 1/2 time, men har også oplevet at sejle 40 km. med ca. 10 km/t hvor det slet ikke reagerede!

Efterflg. (når ud over garantien) har jeg overvejet at lave service helt selv. Kan udemærket finde ud af at udskifte motorolie, gearolie, anoder og brændstoffilter, men er lidt mere itvivl med andre ting som f.eks. kontrol/smøring af gimballeje, motorophæng, kardanled, stråler, u-samlinger og bælge samt udsk. af impeller og tændrør (syntes ikke rigtig jeg kan se hvordan man kommer ned til tændrørene - der er jo ingen plads!). Derudover sidder der alverdens smørenipler rundt omkring og iflg. Mercruiser skal disse smørres med 3 forskellige slags fedt, som iøvrigt ikke er til at købe nogen steder (nogle af dem er)?

Se iøvrigt Mercruiser's serviceforeskrifter her:
http://download.brunswick-marine.com...ok/889160a.pdf
Reply With Quote
 

Emne værktøjer
Visning af emner

Indlæg regelment
Du må ikke lave indlæg i nye emner
Du må ikke lave indlæg
Du må ikke vedhæfte filer
Du må ikke redigere dine indlæg

BB code er On
Smilies er On
[IMG] kode er On
HTML kode er Off

Forum Jump

» Statistikker
Medlemmer: 127,716
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, JeremyKaw
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 17:13.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden