Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Startside

» Online brugere: 161
0 medlemmer og 161 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

View Single Post
  #16  
Gammel 01-07-2014, 10:23
Mark B. Mark B. er offline
Amøbe - tæt på vandet
 
Tilmeldelsesdato: Dec 2013
Bopæl: Anonym
Indlæg: 11
Rolf - Beklager at jeg huskede forkert. Jeg mente det var BS. Jeg har ikke så travlt med at slå mit navn fast på nettet de enkelte steder, så det beklager jeg at have husket forkert

regal 2250 skrev :
1) Ved lav hastighed havde båden "promillesejlads" hvor man hele tiden skulle korrigere med rettet.


Rolf skrev :
Problemet består i, at styretappen i toppen af transomen er slidt i den bøsning, hvori den er monteret. Slitagen sker, når motorens drejningsmoment ( øjeblikeværdi ) er for stort og båden skal hurtigt ud af vandet, så er der nemlig en enorm belastning på styretappen, bøsning mv.


Rolf, han giver jo ikke gas, så hvordan kan styretappen være belastet når han skriver at det er ved "lav" hastighed at problemet opstår og ikke når han giver gas, som du skriver?

Som sagt, vi har altid haft en smule slingren ved lav hastighed og jeg har aldrig tænkt over hvorfor det var der. Men du skal prøvesejle nogle flere både, så vil du opdage at det ikke er ualmindeligt
Reply With Quote
 
» Statistikker
Medlemmer: 127,527
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, VernaLitch
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 06:36.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden