Fenderen.dk
 

Gå tilbage   Fenderen.dk > Startside

» Online brugere: 166
0 medlemmer og 166 gæster
No Medlemmer online
Fleste brugere online var 2,196, 06-09-2024 at 18:51.
» Sponsorer
» Tilmeld dig nu


Vil du være en del af Danmarks bedste bådforum?
SÅ KLIK HER OG OPRET EN PROFIL

View Single Post
  #4  
Gammel 01-02-2012, 23:09
Norvik20"'s Avatar
Norvik20" Norvik20" er offline
Kaptajn af eget skib
 
Tilmeldelsesdato: Jul 2009
Bopæl: 8860 Ulstrup
Indlæg: 381
Jeg sejler også gerne om natten.
Inde i fjorden, kan man sejle efter ledelys. Det er to røde eller to grønne lamper inde på land. Den ene står et stykke bag den anden, og når de står over hinanden, er man midt i sejlrenden. (Båker med ledefyr)

Det er ret speciel sejlads, man kan næsten få fornemmelsen af at man ikke sejler, men flyver. Især hvis der er lidt bølger, for så er vandet sort uden reflektioner fra land, eller de lamper man holder 'overret', som det vist hedder.
Og så kan man sejle med fuld belysning inde i båden, for man kan nemt se ledelysene. Og i sejlrenden må der ikke stå fiskeredskaber.

Det der med at krydse over garnene, gør jeg helst ikke. De gange jeg har set flydegarn, har de været uden anden markering, end de små flydere der holder garnet oppe i overfladen. (Dvs. ingen markering)
Sejler jeg udenfor sejlrenden om natten, tjekker jeg derfor jævnligt med projektøren, og sejler udenom evt. garn.
__________________
Norvik 20"
Vetus Diesel 3Cyl, 22Hk
Fast skrueaksel
Reply With Quote
 
» Statistikker
Medlemmer: 127,612
Emner: 5,115
Indlæg: 47,923
Velkommen til vores nyeste medlem, BollyKet
» Sponsorer
Powered by vBadvanced CMPS v3.2.0

Alle tider er GMT +1. Klokken er nu 15:47.


Design By: Miner Skinz.com
Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Advertisement System V2.5 By   Branden